Berham Süphandağı                     

                                    

        1933 Yılında Patnos’ta dünyaya gelen Berham Süphandağı (Berhem Hoca) Cumhuriyet dönemi Patnos’un En seçkin simalarındandır.Mehmet Bey’in oğludur.Alpaslan (Ernis) köy Enstitüsünden mezun olduktan sonra Değirmendüzü köyünde ilk görevine başlamıştır..Berham Süphandağı’nı farklı kılan Sadece eğitimci olması değil,Eğitimin gereklerini yerine getiren ,Eğitimcilerin taşıması gereken vasıfları taşıması ile birlikte bunları cesurca uygulayan bir yapıya sahip olmasıdır.    

                              

1940’ların Patnos’unu gözlerimizde canlandırdığımızda bu gün bile eşine hiçbir yerde rastlanmayacak yapılarıyla tipik bir köyü görürüz.Feodal yapının hüküm sürdüğü bu coğrafyada Çağdaş insan örneği olarak öne çıksan Berham Süphandağı:Gerek aile yaşamı,gerek bireysel davranışlarıyla çağının çok ilerisinde olduğunu o günlerde ispatlamıştır.Giyimi, tarzı,davranışları ve prensipleri ile 1940’ların 1950’lerin En çağdaş kişiliğidir.

       Her zaman ütülü takım elbise ve modern giyinir.Giyiminde çağdaş çizgiye önem veriridi.

       Toplumun değer yargılarıyla çatışmaz ama çağdaş yaşamın kurallarını da asla karanlığa mahkum etmezdi.

        Saç modeli Patnos’taki tüm akranlarının aksine, dünyada yeni,yeni oluşan akımların çizgilerini taşırdı.

       Haram,günah,Ayıp sayılan yaşam tarzını takmayan ve mesai saatlerinin dışında şaşkın bakışlar arasında motosiklet (kırmızı renkli JAVA) turları atardı

      Ailesine değer verirdi. Toplumun aksine eşi ile danışarak kararlar alırdı. Modern ve demokratik aile yapısının Patnos’taki temsilcisiydi. Eşine olan sevgi ve saygısından olmalı,doğan her kız çocuğunun adını.onun isminin baş harfi olan “Z” harfi ile başlamasına özen gösterirdi.Erkek çocukları ise kendi adının baş harfi olan “B” ile başlatırdı.(Bu inceliği bu gün bile bulmak mümkün değildir.)

                 

Bu gün Patnos’ta olan ve eli kalem tutan her yetişkinin başarısında Berham Süphandağı’nın emeği vardır. Anadolu Ajansı(AA) ve TRT muhabirliği ile o günlerde köy olan Patnos’ta çıkan en küçük haberi bile Türkiye ve dünya gündemine taşıyarak Patnos’un tanıtılmasında büyük görevler üslenmiştir                                    

Feodal ve art niyetli bir pencereden bakmayan her idarecinin eğitimci sıfatı ile en az bir okula,Patnos sevdalısı özelliği ile en az bir caddeye adı verilmesi gereken Berham Süphandağı 20.YY Patnos’unun en büyük eğitimcisidir.

        1987 yılında İlköğretim Müdürlüğü görevini yaparken hayatını kaybeden Patnosun yetiştirdiği en büyük eğitimcisi Berham Süphandağı dördü erkek ve üçü kız olmak üzere yedi çocuk babasıdır.

        Allah Rahmet Eylesin

                                 Öğrencisi Seyfettin ESİN